1-İŞLEME BAŞLAMA

Üst Menüden "Model SetCard Oluştur" sekmesine tıklayınız.

2-BİLGİ GİRİŞİ

Gelen sayfada istenen bilgilerinizi giriniz."*" işaretli alanlar girilmesi veya seçilmesi mecburi alanlardır.Burada Kişisel Özellikler bölümünün tamamı,Fotoğraflar bölümünün ilk 5 fotosu zorunlu olarak seçilmeli ve doldurulmalıdır.Telif beyan kutucuğunu işaretledikten sonra,diğer bölümler isteğe bağlıdır.Ancak setcard'ınızın amacını yerine getirebilmesi adına tüm alanların eksiksiz doldurulması tavsiye edilir.

Gizlilik bölümü kutucuğunu işaretlemeniz zorunlu değildir,işaretlediğiniz taktirde modelsetcard.com tarafından uygun görülen setcardlar iletişim bilgilileri saklanarak modelsetcard.com da örnek olarak kullanılabilir yada iletişim bilgilerinin doğruluğu onaylanması koşulu ile model-manken-reklam ajanslarına tavsiye edilebilir.

Bilgi girişini tamamladıktan sonra sayfanın sağ altındaki "Kart Oluştur" sekmesine tıklayınız.

 

3-KARTI DÜZENLEME

Kart Bilgilerinizi eksiksiz girip "Kart Oluştur" Sekmesine tıkladıktan sonra Kart Düzenleme ekranına yönleneceksiniz.Bu ekran kartınızla ilgili arkaplan rengi,metin rengi,resimlerin boyutlandırılması ve sıralanması gibi düzenlemelerin yapıldığı bölümdür.Kart ilk oluşturulduğunda resimleriniz seçtiğiniz sıralamaya göre yerleştirilir ve boyutlarına göre konumlandırılır.

Yukarıdaki ekranda yapılabilecek düzenlemeleri ele alalım.

a)2.Sayfa sağ üstteki foto yatay olduğu halde boyutundan dolayı yan dönmüş görünüyor.
b)2.Sayfa alt ortadaki foto uzaktan çekildiği için detaylar görünmüyor.
c)Setcard'daki fotoların renk uyumları gereği yerleri değiştirebilir.
d)Arka plan renkleri değiştirilerek daha şık bir görüntü elde edilebilir.
e)Metin renkleri değiştirilerek daha belirgin hale gelmeleri sağlanabilir.

Çözümler

a)Resmin Döndürülmesi : 2.Sayfa sağ üstteki resmin üst kısmındaki "Düzenle" sekmesine tıklıyoruz.Resim daha geniş bir ekranda açılarak düzenleme imkanı sunuyor.
-Önce "Sola Çevir" sekmesine tıklıyoruz.
-Resim sola döndükten sonra kırmızı seçici ekran ile resmin setcard'ımızda görünmesi istediğimiz bölümünü işaretliyoruz ve "Kaydet" sekmelerinden birine tıklıyoruz.
- Kaydet sekmesine tıklamakla birlikte ,yeniden setcard düzenleme sayfasına yönleniyoruz ve fotonun yataylığının düzeltilmiş şekilde geldiğini görebiliyoruz.
- Bu aşamada değişen bir diğer durum da değişen fotonun üzerindeki "Düzenle" sekmesi kaybolmuş yerine "Geri Al" sekmesi gelmiş.Yanlış bir düzenleme,kesme,boyutlandırma yaptığınız durumlarda  Geri Al sekmesine tıklarsanız resmin düzenleme yapılmamış haline geri dönebilirsiniz.

b)Resmin detayını yakalamak:İlgili resmin yakınındaki Düzenle sekmesine tıkladıktan sonra setcard'ta görünmesi istediğimiz bölümü seçip kaydet e basıyoruz.Şekildeki gibi fotunun daha yakın ve detaylı görüntüsünü yakalamış olduk.

 

c)Fotoların sıralamasını değiştirme:
-Sayfanın en alt soldaki "Resimlerin Sıralamasını Değiştir" sekmesine tıklanır.Açılan sayfa aşağıdaki gibidir.
-Sayfadaki işaretli bölüm sıralama bilgilerinin değiştirileceği alandır.Değerlerine dikkat edersek 1.Sayfa resmi A harfi,2.sayfa sol üst B harfi şeklinde ve diğer resimler devam eden sıralamada yerleştirilmiştir.
-Basit düşünmek gerekirse yeşil renkteki A resmi ile E resmini değiştireceğimizi varsayarsak,A yazan bölüme E , E yazan bölüme A yazıp kaydedersek, iki resmi değiştirmiş oluruz.Ardından tekrar sıralamayı değiştir e tıklayarak farklı iki resmi daha değiştirebiliriz.
-Yada fotoğrafların pozisyon bilgilerine göre hareket edersek tek seferde toplu bir değişiklik yapabiliriz.Bu örnekte birçok resmin yerinin değiştirileceğini farz ederek tek seferde toplu değişiklik yapıyoruz.
-Tüm pozisyonların karşılıkları girildikten sonra "Yeni Sıralamayı Kaydet" sekmesine tıklayarak değişim işlemini tamamlıyoruz. Sonuç resimler istediğimiz sırada dizildi.

d)Arka Plan renklerinin değiştirilmesi:1.sayfa ve 2.sayfanın altında yer alan "Arka Plan Rengi" seçim listesinin değerini değiştirerek istediğiniz arkaplanı seçebilirsiniz.

e)Metin  renklerinin değiştirilmesi:1.sayfa ve 2.sayfanın altında yer alan "Yazı/Metin Rengi" seçim listesinin değerini değiştirerek istediğiniz metin rengini seçebilirsiniz.

Ayrıca ilk sayfa için Başlık Yeri değerlerinden birini seçerek ilk sayfadaki isim bilgisini üste,yanlara,veya sola-sağa dayalı şekillerde yeniden konumlandırabilirsiniz.Bu örneğimizde isim bilgisi konumunu değiştirmedik.

4-SETCARD'I OLUŞTURMAK

Gerekli gördüğümüz düzenlemeleri tamamladıktan sonra sağ alttaki "KART OLUŞTUR" sekmesine tıklayarak kartımızı resim formatında oluşturuyoruz.

Artık oluşan setcard resminizin üzerine sağ tuşla tıklayarak resmi kaydedebilirsiniz.Bilgi Giriş adımında fotoların telif haklarının sizde olduğunu beyan ettiğinizden dolayı setcardınızını kullanmakta,dağıtmakta  ve paylaşmakta özgürsünüz.

NOT:Setcard oluştururken kullanıdığınız ve telif hakkının sizde olduğunu beyan ettiğiniz fotoğraflar ile oluşacak telif ile ilgili cezai işlemlerden modelsetcard.com sorumlu değildir.